عدم رشد قیمت املاک تجاری نسبت به قیمت املاک مسکونی

در حالی که مرکز آمار ایران از افزایش 121/9 درصدی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زمین خبر داده، تحلیل های نیمه اول سال 98 نشان داده است که طی یک سال گذشته قیمت املاک مسکونی در کشورمان 186 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و ما شاهد رکود بی سابقه ای در بازار املاک و مسکن بوده ایم، اما در بازار املاک تجاری داستان متفاوتی در جریان است و این افزایش بسیار کمتر از میانگین افزایش رشد املاک بوده که جای تأمل و تحلیل دارد.

عدم رشد هماهنگ قیمت املاک تجاری با رشد املاک مسکونی ذهن برخی از مردم را درگیر نموده است و در همین راستا بعضی از اقتصاددانان حوزه املاک و مستغلات علت را ناشی از عوامل متعددی می دانند که یکی از آن ها را می توان افزایش عرضه واحدهای تجاری در سال‌ها اخیر دانست که به نسبت گذشته (حدوداً 15سال گذشته) رشد چشمگیری داشته است. همانطور که در مباحث اقتصادی نسبت معکوس بین میزان عرضه و قیمت کالا وجود دارد، بنابراین با افزایش میزان عرضه واحدهای تجاری، قیمت این واحدها کاهش می یابد و در صورت وجود تلاطم در بازار (افزایش نرخ ارز، طلا، امواج تأثیرگذار تحریم‌ها و ...) این واحدها با افزایش قیمت مورد انتظار مواجه نشده و حتی در بسیاری از موارد با ثبات قیمت نیز همراه بوده اند. در نتیجه نسبت بین قیمت واحدهای تجاری با واحدهای مسکونی کاهش یافته و این نسبت از 10 برابر به 2 تا 5 برابر رسیده است (هم اکنون، قیمت یک متر مربع مغازه در یک محله حدود 2 تا 5 برابر یک متر مربع آپارتمان در همان محله می‌باشد).

از آنجا که یکی از استراتژی های هوشمندانه استفاده از نقطه ضعف و تبدیل آن به نقطه قوت است، در این شرایط می‌توان با درایت کافی و بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات متخصصین مربوطه جهت سرمایه‌گذاری بلندمدت و یا راه‌اندازی کسب وکار با هزینه کمتر استفاده نمود.