راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان کشور تا پایان سال 98

به گفته فرهادیه مدیر کل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصادی مسکن وزارت راه و شهرسازی در تیرماه 98، سامانه املاک و اسکان کشور تا پایان سال 98 راه اندازی خواهد شد. 


در انتهای قانون مالیات مستقیم مصوب سال 94 تبصره 7 که تحت عنوان قانون 169 شناخته می‌شود، وزارت راه و شهرسازی مکلف شده تا ظرف مدت شش ماه از تصویب قانون، سامانه ملی املاک و اسکان کشور را راه‌اندازی نماید. همچنین در این تبصره آمده است که معاملات رسمی و غیررسمی باید به طور کامل شناسایی شوند. فرهادیه در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر اعلام داشت به دلیل نبود پایه‌های اطلاعاتی این قانون، وزیر راه و شهرسازی دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن را مکلف به تهیه آن نموده و وزارتخانه با سازمان امور مالیاتی در هماهنگی ادبیات سامانه املاک و اسکان به اجماع و هماهنگی رسیده‌اند و هم اکنون طرح پیشنهادی سامانه توسط دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن تهیه شده است.
وی علت راه اندازی نشدن این سامانه با وجود گذشت ۴۲ ماه از تصویب این ماده را عدم وجود اطلاعات پایه در وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود و به اقدامات صورت گرفته تاکنون اشاره کرد. این مقام مسئول تاکید کرد:هماهنگی بین دستگاه‌ها برای تبادل اطلاعات ایجاد شده است و کل اطلاعات باید در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. اگر دستگاه‌ها همکاری لازم را داشته باشند این سامانه تا پایان سال راه اندازی می‌شود.


اطلاعات راه‌اندازی این سامانه از پنج دستگاه که شامل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت احوال، دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل آب، برق، گاز و تلفن، اپراتورهای همراه اول و در نهایت شرکت پست (برای اخذ اطلاعات پستی) می‌باشند، اخذ می‌گردد.
وی افزود مراحل اجرایی این سامانه شامل 4 مرحله است که به ترتیب عبارتند از:
مرحله اول شامل دریافت اطلاعات املاک از سازمان ثبت اسناد است که در این مرحله، اسناد تک برگی و اطلاعات املاک اسناد گذشته بایستی در دست وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.
مرحله دوم، شناسایی مالکان از روی اطلاعات شناسنامه‌ای است. بدین ترتیب که وضعیت خانوار از سامانه ثبت احوال کشور در پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان که متعلق به وزارت تعاون است ارزیابی شود.
مرحله سوم، استعلام از دستگاه‌های خدمات رسان همچون آب، برق، گاز و تلفن است که از سوی املاک معرفی شده و جهت بررسی، مالک، چه سرویس هایی را می گیرد و مشخصات آن چیست.
مرحله چهارم و آخر نیز سیستم خوداظهاری است. سامانه به این ترتیب است که وقتی شخص شناسایی شود، سازمان امور مالیاتی پیامکی را به فرد مورد نظر ارسال نماید و درخواست نماید تا فرد مذکور به سامانه املاک و مسکن جهت تکمیل اطلاعات مراجعه نماید.