مطالعات فرصت برج پارس (تهران)

پروژه پارس در زمینی به مساحت 5,295 مترمربع در ابتدای خیابان خواجه عبدالله انصاری با دسترسی مناسب به خیابان شریعتی قرار گرفته است. از لحاظ تقسیمات اداری شهر تهران این پروژه در منطقه 4 واقع شده است و در نزدیکی منطقه 7 قرار دارد. اعتبار سازنده و کارفرما، همجواری با هسته ترافیکی حمل و نقل عمومی سیدخندان، مجوز و پروانه ساخت مطلوب، دسترسی مناسب به شریان های اصلی شهر و دسترسی مناسب به امکانات رفاهی و شهری از جمله نقاط مثبت این پروژه می باشد. این پروژه توسط یکی از شرکت‌های بزرگ بازرگانی کشور یه صورت مجموعه ای با کاربری مختلط اداری و تجاری تعریف شده است. کارفرمای پروژه پارس در فعالیت‌ های بین ‌المللی تجربه بسیاری داشته و با مسائل روز دنیا آشنایی دارد و از این رو در پی تعریف پروژه ای با استانداردهای بالای جهانی بوده است.


شرکت دوان ایرانیان با توجه به شرایط پروژه، همچون قرار گرفتن زمین در پهنه s طرح تفصیلی، برخورداری از تیم معماری و طراحی قوی و با توجه به مطالب ذیل پس از بررسی و اخذ بازخورد، به ارائه سناریوهای توسعه پرداخت.

- تحقیقات میدانی 140 مورد اداری در تهران
- مطالعه بر روی گروه های کانونی
- بررسی پروژه‌ های لاکچری و اخذ بازخورد از مطلعین و برخی از مالکان
- بررسی روند شکل‌گیری برج های اداری در کشورهای منطقه
- اعمال نظر خبرگی کارشناسان شرکت دوان ایرانیان
- وضعیت رشد برج های اداری در تهران و کلانشهرهای بزرگ و پیش بینی روند آتی

 

اقدامات مهم شرکت دوان ایرانیان در این پروژه:

 - استفاده از یک مشاور خارجی در کنار مشاور فعلی پروژه
- تغییر Brief design و کانسپت مجدد طرح با قیمت و شرایط رقابتی
- ارائه 9 سناریوی عملکردی پیشنهادی و انتخاب سناریوی برتر از میان آن‌ها
- تغییرات عمده در عملکرد پروژه

 

طراحی این پروژه توسط یکی از معماران نامی کشور انجام شده بود، با این حال مطالعات ما انتقادهای بسیاری را به این طرح از حیث عملکردی وارد می ساخت. در واقع باوجود طراحی بسیار عالی پروژه از نظر بصری، از نظر عملکردی به خصوص در بخش تجاری بسیار ضعیف عمل کرده بود، به طور مثال جانمایی سوپرمارکت به خوبی در آن صورت نگرفته بود و ارتفاع سقف‌ ها متناسب با یک مرکز خرید استاندارد نبوده و بسیاری از فروشگاه ها در مرکز خرید در موقعیت مکانی نامناسبی جانمایی شده بودند. ما با کمک کارفرما و با استفاده از یکی از مشاوران معماری بین المللی و با تجربه در زمینه طراحی املاک اداری- تجاری (گروه YAP) در کنار معمار اولیه پروژه توانسیتم نقاط ضعف و ریسک‌ های متوجه کارفرما در این پروژه را تاحد بسیار زیادی از بین ببریم. پیشنهادات شرکت دوان ایرانیان در قالب چندین سناریو تهیه و به مالک پروژه ارائه گردید. سناریوی نهایی پیشنهادی توسط شرکت دوان ایرانیان با طراحی دو گروه معمار و شهرساز به کارفرما تحویل داده شد. در نهایت 70 درصد نقشه ‌ها کاملاً تغییر پیدا کردند و با ارائه عملکردهای مناسب و نوین پروژه، احتمال ماندگاری آن را در بازار بسیار افزایش داده شد و توانستیم با ارائه این طرح رضایت ‌نامه کارفرما را در پروژه اخذ نماییم.